Co to są emocje i uczucia?

co to są emocje i uczucia?

Co to są emocje i uczucia?

co to są emocje i uczucia?

1024 1024 Iwona Piątkowska

Co to są emocje i uczucia?

Emocje są stanami psychicznymi o różnym czasie trwania i stopniu natężenia. Mogą być krótkie lub trwające dłużej. Czujemy je też z różną siłą. Emocja nie pojawia się tylko w głowie. Powoduje zmiany w naszym ciele-(np. przyspieszone bicie serca, pocenie się, drżenie rąk, dławienie w gardle) oraz mimice (np. uniesione brwi, opadnięte kąciki ust, zaciśnięte szczęki). Zaczynają się wydzielać określone hormony np. kortyzol przy stresie czy oksytocyna przy uczuciu bliskości czy czułości. Zmieniają także nasze zachowanie i strefę poznawczą czyli świadome myślenie.
Uczucia od emocji wyróżnia aspekt osobisty. Rodzi się ono w nas samych, mniej jest związane z zewnętrzną sytuacją. Pojęcie to jest względnie stałe u jednostki wobec jego ustosunkowań do innych osób, przedmiotów, artykułów czy zjawisk. Uczucie smutku może być wywołane naszą oceną własnych dokonań, nie zależy od obiektywnych osiągnięć. Jeśli nie lubimy szpinaku i budzi nasze uczucie wstrętu jest ono zazwyczaj długotrwałe.

Jest wiele klasyfikacji emocji, najbardziej znane są: Paula Ekmana wyróżnia siedem podstawowych emocji (strach, smutek, złość, radość, zaskoczenie, wstręt i pogarda). O pozostałych powiedział, że są mieszanką emocji podstawowych i zależą od kultury, w jakiej wzrastaliśmy. Ekman wyróżnił również emocje radosne, a wśród nich m.in. rozbawienie, poczucie ulgi, podekscytowanie, zadowolenie, zdumienie, ekstazę (błogostan). Roberta Plutchnika, który wyróżnił ich osiem (radość, zaufanie, zaskoczenie , oczekiwanie, smutek, strach, wstręt i złość). Kiedy mówimy o emocjach podstawowych, mamy na myśli uniwersalne czyli rozpoznawalne, poprzez mimikę twarzy i jej wyraz, w każdym środowisku na świecie. Jak widzicie nawet naukowcy nie są do końca zgodni, możemy więc przyjąć, że emocje to nie jest taka prosta sprawa. Dlatego też mamy uczucia, które w sposób indywidualny możemy odczuwać i manifestować. Poprzez nastrój doświadczamy w sposób subiektywny sygnalizacji i motywacji do działania. Jeśli jesteśmy przygnębieni nastrój “mówi” daj spokój i tak to nie ma sensu, albo odwrotnie, w ekscytacji wszystko wydaje się wszystko możliwe. Nastroje są trochę jak pogoda na naszym niebie emocji, mogą się utrzymywać nawet kilka dni.

Podsumowując 🙂
Czym się różnią uczucia od emocji? Po prostu… upływem czasu. Emocje pojawiają się jako pierwsze, a dopiero po nich przychodzą uczucia. Wtedy w naszym ciele zaczynają działać substancje chemiczne wydzielone pod wpływem emocji. Emocja jest natychmiastowa, trwa około 6 sekund. Uczucia obejmują doznania nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. Pojawiają się, gdy zaczynamy nadawać znaczenie emocjom, i sprawiają, że zwracamy uwagę i reagujemy na dostrzegane zagrożenia lub szanse. Nasze uczucia są bardziej podstawową częścią tego, kim jesteśmy, niż nasze myśli, dlatego nie ufaj we wszystko, co podsuwa Ci głowa 🙂

Przygotowałam dla Ciebie dziennik emocji, który możesz pobrać po zapisaniu się na listę mailingową:

Author

Iwona Piątkowska

All stories by: Iwona Piątkowska

Leave a Reply

Your email address will not be published.